Czarny Parasol Czarny Parasol
599
BLOG

Projekt Coast

Czarny Parasol Czarny Parasol Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

 

Projekt Coast narodził się w RPA w początkach lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Głównym architektem tego projektu był osobisty lekarz  prezydenta Botha, dr Wouter Basson.
Projekt był ściśle tajnym przedsięwzięciem w którym brało udział ok. 200 naukowców i lekarzy. Do dzisiejszego dnia nie są znane wszystkie szczegóły tej operacji. Basson dysponował nieograniczonym budżetem szacowanym na kilka mld dolarów.
 
Celem i zadaniem projektu były badania nad bronią  biologiczną oraz wytwarzanie substancji chemicznych z których następnie produkowano śmiercionośne preparaty. Projekt był kontynuowany aż do roku  1990, kiedy to ówczesny prezydent RPA de Klerk nakazał wstrzymać prace, a wyprodukowane środki zniszczyć.
Dr Basson zajął się więc nieco inną działalnością, chociaż daleko nie odbiegała ona od poprzedniej. Zajął się wytwarzaniem i dystrybucją Extazy i Mandraxu.
 
W 1996 roku południowoafrykańska Komisja Prawdy i Pojednania zajęła się Projektem Coast. Powstały podejrzenia, że Armia używała środków chemicznych w walce z opozycją. Basson został aresztowany, a w czasie rewizji znaleziono w jego domu sporo tabletek extasy, a także dokumenty świadczące o międzynarodowych  powiązaniach handlowych Bassona. Oskarżono Bassona także o powiązania z wywiadem libijskim i irackim.
 
W 1998 roku stanął przed Komisją Prawdy i pojednania. Zeznawał nieprzerwanie przez 12 godzin w asyście swoich prawników. Komisja uznała jednak, że był głównym architektem Projektu Coast i  zdecydowała, że Basson powinien stanąć przed sądem.
Proces rozpoczął się w październiku 1999 roku. Bassonowi postawiono 67 zarzutów, a w tym handel narkotykami, nakłanianie, współudział i udział w zabójstwach, defraudację i kradzież pieniędzy. Oskarżono go o przyczynienie się do śmierci ponad 200 ludzi. Prasa nazwała go „Dr Śmierć”.
Wouter Basson "Dr Śmierć"
 
Jednakże w trakcie trwania procesu stopniowo, ale systematycznie obrona oskarżonego podważała kolejne zarzuty i po 18 miesiącach było ich już „tylko” 46. Wycofano także zarzut przyczynienia się do śmierci ponad 200 osób, gdyż miały one miejsce na terenie Namibii, a prawo RPA nie pozwalało osądzać za zbrodnie popełnione poza granicami tego kraju.
22 kwietnia 2002 sąd w Pretorii ostatecznie oddalił wszystkie zarzuty postawione Bassonowi, gdyż obrona wykazała szereg błędów formalnych oskarżenia, co praktycznie sparaliżowało cały proces.  Basson został objęty amnestią.
 
W 2003 roku próbowano ponownie postawić go przed sądem, ale sąd apelacyjny odmówił wszczęcia kolejnej rozprawy z braku nowych dowodów i okoliczności.
Co prawda Trybunał Konstytucyjny RPA orzekł, że zbrodnie poza terenem RPA mogą być osądzane, ale do dnia dzisiejszego prokuratura nie wszczęła nowego śledztwa przeciw Bassonowi.
Basson po uwolnieniu zaczął jeździć po różnych krajach, gdzie wygłaszał odczyty. Założył też prywatną praktykę lekarską.
W czerwcu 2005 roku Szwajcarzy oskarżyli  Bassona o handel bronią i wezwali rząd RPA, by zerwał z nim kontakty handlowe.
 
Dr Śmierć ma się dobrze. Projekt Coast ostatecznie został zlikwidowany w 2003 roku. Bez jego udziału.

Jestem takim jak Wy. Może bardziej szczerym...

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura